Salo (Foto: Cure.ba)
Što su sudionici u istraživanju ranije vidjeli danje svjetlo, to im je indeks tjelesne mase bio manji. Jednako tako, oni koji su se tek kasnije izlagali sunčevoj svjetlosti imali su značajno veću tjelesnu težinu u odnosu na svoju visinu.
Zanimljivo je da su znanstvenici utvrdili kako nema veze koliko su sati sudionici u istraživanju u prosjeku spavali. Još je zanimljiviji zaključak znanstvenika da jutarnje svjetlo snižava indeks tjelesne mase bez obzira na to koliko kalorija unesemo i koliko vježbamo. Čini se da vrijeme ustajanja i započinjanja dnevnih aktivnosti toliko utječe na naš metabolizam da može imati utjecaj na indeks tjelesne mase čak 20 posto!
“Svjetlo je najjače sredstvo koje usklađuje vaš unutarnji tjelesni sat, što utječe na balans energije”, kaže dr. Phyllis C. Zee, liječnica i direktorica Programa za istraživanje sna i cirkadijski ritam na sveučilištu Northwestern. “Ako osoba ne dobije dovoljno danjeg svjetla u pravom dijelu dana, unutarnji sat organizma se može poremetiti, što može promijeniti metabolizam i dovesti do povećanja težine”.
Zee kaže da su ključni sati između osam ujutro i podneva, te da ne treba pretjerivati – izlaganje od 2'0 do 30 minuta je dovoljno da utječe na indeks tjelesne mase.
Problem, međutim, nemaju samo ljudi koji kasno ustaju, već i svi mi koji radimo u uredima koji nisu dovoljno osvijetljeni. Zato – upalite svjetla, izađite, prošećite i budite mršaviji.
net.hr