Dijeta (Foto: cure.ba)
Zona dijeta, čiji je tvorac Beri Sirs, američki biohemičar, propagira zdrav način ishrane koji je pomogao mnogim holivudskim zvijezdama da smršaju. Neke od njih su glumice Demi Moore i Sandra Bullock, a dijeta počiva na pravilu 40:30:30. To znači da svaki obrok, prema mišljenju dr Sirsa, treba da sadrži 40 posto ugljikohidrata, 30 posto masti i 30 posto proteina.
On tvrdi da je zona stanje u kom su količine šećera u krvi stabilne, a hormoni uravnoteženi. Prema Sirsovom mišljenju, počinjemo da se debljamo čim izađemo iz stanja zone jer višak ugljenih hidrata u ishrani dovodi do povećanja nivoa insulina u krvi, koji izaziva glad i tjera nas da stalno nešto jedemo.
Tako se stvaraju masne naslage na stomaku i butinama, pa zato Sirs savjetuje da je veoma važno ograničiti unos ugljenih hidrata odgovornih za glikemiju (količinu šećera u krvi). Poželjni su ugljeni hidrati iz voća i povrća, a treba ograničiti unos krompira, riže i hljeba. Napravite takav jelovnik da dnevno imate pet obroka, i to tri glavna i dvije užine. Mnoge zvijezde koje su bile na ovoj dijeti tvrde da ne samo što su smršale već su se i osjećale mnogo bolje, a Sirs tvrdi da je ovaj režim ishrane odlična prevencija za srčana oboljenja i dijabetes.
JEDITE BADEME I MASLINE
Zaboravite na punomasni jogurt ili sir. Poželjno je da jedete namirnice bogate mononezasićenim masnim kiselinama, kao što su bademi, avokado, masline, maslinovo ulje i ostala ulja zdrava za srce. Sirs tvrdi da, ako u organizam unosite masti s ugljenim hidratima, održaćete ravnotežu insulina u krvi i podstaći ćete tijelo da sagorjeva već nataložene masnoće.
SAD JE VRIJEME ZA GRAH I SOČIVO
Najbolji izvor proteina su piletina bez kožice, nemasno mlijeko i jogurt, pavlaka sa niskim procentom masti, sočivo, grah i soja. Prema pravilima zona dijete, većini ljudi dnevno je potrebno najmanje 55 g proteina, ali sve zavisi od vaše tjelesne težine i godina.
KORISTITE JEČMENI HLJEB
Voće i povrće mnogo su bolji izvor ugljenih hidrata od hljeba, tjestenina i krompira, a pritom sadrže više vlakana, vitamina i minerala i manje su kalorični. Umjesto hljeba od bijelog brašna jedite onaj od ječmenog, koji je isto bogat ugljenim hidratima, a mnogo je zdraviji.
Mirjana Ljutić, nutricionista
ZA
Dijeta je postavljena na dobrim temeljima jer je bogata voćem i povrćem. Takođe, dobro je što su u ishrani zastupljene salate, koje su u stvari važna vitaminska hrana velika po zapremini, a mala po kalorijama. One imaju diuretski učinak i pomažu pročišćavanje krvi, što je posebno važno za jetru i crijeva. Razmak između obroka treba da bude najmanje tri sata.
PROTIV
Voće se ne jede uz ručak, a naročito ne uz večeru i treba ga jesti između obroka. Osim živinskog mesa, pilećeg i ćurećeg, kao i ribe, koju potencira ova dijeta, u ishranu bi trebalo uvrstiti i druge vrste mesa, poput konjskog. Velika mana ovakvog režima ishrane je u tome što zahtjeva nutricionističko znanje o pravilnom kombinovanju hrane u obroku, što je po mom mišljenju čini malo komplikovanom u odnosu na druge dijete.
Jelovnik za jedan dan
Doručak
šolja nemasnog jogurta, 100 g kivija, 2 kriške parmezana
Užina
20 g parmezana i 2 krekera
Ručak
120 g lista na žaru, 300 g zelene salate i paradajza s maslinovim uljem i 150 g ananasa
Užina
20 g integralnog tosta sa 30 g ćuretine i 20 g kikirikija
Večera
100 g pilećeg filea na žaru, glavica radiča začinjena kašikom maslinovog ulja i 120 g grožđa
cure.ba