trudnica (foto:cure.ba)
Najčešće su u pitanju gojazne dame, koje su prevalile četrdesetu godinu života, i vjeruju da su svi simptomi zapravo znak menopauze i hormonskog disbalansa, kao posljedice prekomjerne tjelesne težine. Ipak, ima i određen broj tinejdžerki, koje, iz straha od osude, ali i nedovoljnog seksualnog obrazovanja, uspijevaju same od sebe da sakriju bremenitost sve dok beba ne krene.
Rizici nesvjesne trudnoće
Postoji nekoliko stvari koje potencijalno mogu ugroziti kako majku, tako i bebu. S obzirom na to da razvoj fetusa nije praćen, akušeri neće imati uvida u to koji je položaj zauzeo i kakvu vrstu porođaja bi trebalo izvesti. Ovo je posebno problem kada je u pitanju velika beba, te je primarna opcija carski rez.
Ljekari ne mogu da znaju postoje li nekakve abnormalnosti i komplikacije. Posebno je to problem kod gojaznih trudnica, jer je kod njih neophodno pratiti promjenu nivoa šećera u krvi i sve znake koji ukazuju na hipertenziju.
Takođe, same majke se ne čuvaju. Ne paze šta jedu, piju alkohol, puše, ne uzimaju folnu kiselinu i drugu neophodnu prenatalnu terapiju.
– U pitanju je ekstremna pojava, veoma rijetka, jer istina je da je veoma teško ne prepoznati sve znake koji upućuju na trudnoću. Nama ljekarima dođe da se zapitamo da li su ove žene zaista u potpunosti nesvjesne svega što se dešava sa njihovim tijelom, ali ponekad postoji sasvim logično objašnjenje. U pitanju su dame koje iz nekog razloga nisu dovoljno upućene u simptome graviditeta, kao što su izostanak menstruacije, osjetljivost grudi, naduvenost, naglo gojenje, zatvor i mučnine – objašnjava doktorica Patriša Devin sa Kolumbija univerziteta.
Gojaznost kao takva može uticati na to da se u potpunosti poremeti menstrualni ciklus. U zavisnosti od položaja fetusa, moguće je bebine udarce iznutra pobrkati s neprijatnim gasovima.
Takođe, dešava se da žena nije emocionalno i mentalno spremna da ima dijete. Posebno su djevojčice koje ne žele da ostanu u drugom stanju u stanju da u potpunosti potisnu ideju o trudnoći. No, tu su i starije žene, koje već imaju porodicu i nisu psihološki spremne da imaju još jedno dijete. Nije da one lažu o tome da ne znaju da su trudne, već jednostavno nemaju svijest o tome šta im se događa.
Ispovijest Amande Burger
Amerikanka Amanda Burger, majka jedanaestogodišnjeg sina, zajedno sa svojim suprugom veoma je željela da dobije još jednu bebu. Nisu se podvrgavali nikakvim posebnim tretmanima, niti su koristili kontraceptivna sredstva, već su pustili prirodi da obavi svoje, po principu „ako je suđeno, suđeno je“.
U jednom trenutku, ova žena iz Ajove osjetila je neobične simptome i u periodu od nekoliko mjeseci uradila tri kućna testa na trudnoću. Svi su bili negativni. Nije imala nikakve mučnine, a nijednom nije osjetila mrdanje svoje bebe u stomaku. Ono što je posebno bilo čudno jeste to da je imala prilično redovno krvarenje svakog mjeseca, iako je ono bilo nešto drugačije po kvalitetu nego klasična menstruacija. Tokom nesvjesne trudnoće, Burgerova se ugojila svega desetak kilograma, a čak je i na bazen išla u bikiniju.
Kada je bila u trideset šestoj nedjelji, dogodilo joj se da su je u 4 ujutro probudili neopisivi grčevi u stomaku, toliko jaki da nije mogla ni da ustane, a kamoli da hoda. Suprug ju je hitno prevezao u bolnicu, gdje su je ljekari poslali na ultrazvuk, sumnjajući na to da joj je puklo slijepo crijevo. Srećom, u skladu sa standardnim protokolom, urađen joj je i test na trudnoću. Čim je utvrđeno šta je u pitanju, prevežena je u porodilište gdje je na svijet donijela zdravu djevojčicu.
cure.ba