Jaja (Foto: Cure.ba)
U studiji sa 1.200 ispitanika prosječne dobi od 61 godine utvrđeno je da oni ispitanici koji jedu više od dva jaja sedmično imaju veću šansu da im se začepe krvne žile. Kanadski naučnici otkrili su da se u središnjem, žutom dijelu jajeta nalazi karotidni plak.
To je zapravo smjesa koja nalikuje vosku, a začepljuje krvne žile. Ona je također povezana sa smanjenim protokom krvi i povećanim rizikom od krvožilnih bolesti.
Suprotno tom saznanju stoji istraživanje profesora i nutricionista sa Univerziteta Surrey, Brucea Griffina, koji je analizirao 30 studija o jajima u posljednjih 30 godina.
Daily Mail piše da je na kraju utvrdio da jaja nemaju klinički značajan uticaj na razinu holesterola.
Studija objavljena u američkom časopisu Clinical Nutrition objavila je pozitivne učinke jaja na zdravlje čovjeka.
Kako prenosi Tportal, doktorica Helen Bond kaže da jaja pomažu održavanju zdravog krvnog tlaka, a prošle je godine Univerzitet u Alberti otkrilo da žumanjci sadrže dvije važne aminokiseline, triptofan i tirozin, te da dva sirova žumanjka imaju gotovo dvostruko više antioksidansa od jabuke.
S godinama se promijenio i način uzgoja peradi pa su zato jaja manje nezdrava nego prije 30 godina. Današnja jaja sadrže 70 posto više vitamina D i dvostruko više selena.
Helen Bond u ime britanskog Odjela zdravstva kaže da trenutno nema limita koliko jaja smijemo pojesti, a da ne ugrozimo zdravlje srca. Naglašava da je važno i tu namirnicu uklopiti u balansiranu i zdravu prehranu. Utvrdili su da jaja sadrže oko 20 posto manje masnoće, 13 posto manje kalorija i 10 posto manje holesterola nego prije 30 godina.
Dodaje da u posljednjoj studiji kanadskih naučnika ionako piše da rizik od karotidnog plaka imaju osobe starije od 40 godina.
cure.ba