Zdravlje

Savjeti doktora – Pijte vodu i ne izlazite ako ne morate!

Napisao admin

Adekvatna odjeća i obuća, uzimanje tečnosti i lagana ishrana, savjeti su ljekara za zaštitu građana od tropske vrućine koja se i danas očekuje u Mostaru i širom BiH.


Vrućine (foto: cure.ba)

Hronični bolesnici ne bi trebalo da izlaze u najtoplijem dijelu dana, jer trenutne vremenske prilike teško podnose respiratorni i srčani bolesnici.

Najbolji savjet je nošenje bočice sa vodom, lepeze i odmor.

Oni koji odlaze na posao trebalo bi da imaju kačket ili šešir, oni koji se nalaze na plaži da koriste suncobran, dok bi oni koji imaju nizak pritisak trebalo da uzimaju slane krekere.

Oosobu kojoj uslijed vrućine i sunca pozli, potrebno je prenijeti u hladovinu, raskomotiti, podići noge, poprskati hladnom vodom.

Potrebno je odmarati se, izbjegavati izlazak iz kuća od 10 do 17 časova, a šetnje i nabavke obavljati u ranim jutarnjim i kasnim večernjim satima.

Oprez prilikom ulaska i izlaska iz prevoznih sredstava, u saobraćaju i na kupalištima.

U prostorijama u kojima se boravi trebalo bi napraviti takvu klimu gdje razlika između unutrašnje i vanjske temperature iznosi od sedam do 10 stepeni.

Potrebno je zaštiti glavu, oči i kožu od sunca, nositi bočicu sa vodom i lepezu, koristiti suncobrane.

Postojeće vremenske prilike mogu uticati na razdražljivost psihijatrijskih bolesnika i rad na visini, zbog čega je potrebno pridržavati se propisa da se u najtoplijem dijelu dana ne radi na visinama i da se radnici na otvorenom zaštite.

Potrebno je uzimati dosta mineralnih napitaka i da, posebno starije osobe, od 10 do 17 časova, ne bi trebalo da izlaze iz svojih stanova, koji bi trebalo da budu provjetreni i rashlađeni.

Ujutro i noću potrebno je otvarati prozore i provjetravati prostorije u kojima se boravi.

Visoke temperature, kao i vremenske promjene veliki su stres za organizam, a da bi se tako teško vreijme lakše podnijelo, ljekari preporučuju da se pije dosta tečnosti, jede lagana hrana bogata vitaminima i ne pretjeruje sa fizičkim aktivnostima.

S obzirom na to da većina ljudi nije pripremljena za visoku temperaturu, koja je uglavnom razlog kolapsa,  kod meteoropata su moguće glavobolje, slabija koncentracija, razdražljivost i nesanica i preporučuje im da radni dan planiraju prema prognozi, da izbjegavaju stresne situacije, odmaraju popodne ili šetaju na otvorenom.

Sunčanje u najtoplijem dijelu dana treba izbjegavati, dok se osobama koje imaju zdravstvene tegobe izazvane vremenskim prilikama preporučuje preventivni odlazak kod ljekara i provjera krvne slike.

Za vrijeme visokih temperatura izuzetno je važno piti dovoljno tečnosti, jer organizmu tada najviše prija i pomaže pijaća voda.

Zaštita od vanjskih uticaja u boravišnom prostoru podrazumijeva redovno održavanje lične higijene – tuširanje – kupanje mlakom vodom prije odlaska na spavanje, prilikom dolaska sa posla, iz grada, sa mjesta za rekreaciju.

cure.ba

Komentari

komentara