trudnica (foto:cure.ba)
Muškarac se ne može u potpunosti poistojvjetiti sa ženinim drugim stanjem, nošenjem novog bića u sebi, pokretima, emocijama, ali itekako mogu sudjelovati i učiniti svojoj partnerici period trudnoće što lakšim i ugodnijim. Može sa njom ići na kontrole, ultrazvučne preglede, može s njom čitati litaraturu i u konačnici biti prisutan na rođenju njihova djeteta.
Cijeli ženin svijet se mijenja uključujući i njezino tijelo. Iz tog razloga je možda najbolji savjet za očeve da budu pažljivi, strpljivi i tolerantni. Uživajte u trbuhu svoje partnerice koliko je to njoj ugodno, pokažite joj da vas još uvijek privlači da je još uvijek volite. Iako će se možda vaš seksualni život svesti na minimum ili pak sjećanje postoje i drugi načini pokazivanja ljubavi.
Olakšajte joj svakodnevnicu – ponudite se da je izmasirate, obavite teže poslove čišćenja ( pranje WC-a, prozora, peglanje). Odbite goste koji su naporni vašoj partnerici.
Izvedite je na večeru. Napravite nešto romantično, opuštajuće zajedno. Kad beba dođe neko vrijeme neće imati vremena za sebe.
Osigurajte joj odmor. Ako imate stariju djecu povremeno ih izvedite da majka ostane sama doma u tišini – neka to vrijeme iskoristi kako joj trenutno odgovara.
Pokušajte biti prisutni, slušajte je i podijelite s njom radosti trudnoće kako možete.
Tečaj za trudnice je dobra prilika da oba buduća roditelja kratko i jezgrovito dobe najbitnije informacije o trudnoći i porodu. Neka rodilišta preferiraju da je budući otac odslušao tečaj kao uvijet za prisustvo na porodu.
Možda ćete, kao i vaša partnerica, morati promjeniti svoje životne navike, bilo da se stvori zdravija okolna za dijete bilo da to napravite kao podršku svojoj parnerici koja zbog trudnoće to mora – prestati pušiti, piti alkohol, smanjiti unos kave, zdravije jesti, više se kretati.
Vaša partnerica može biti povremeno izuzetno naporna, zahtjevna, potpuno drugačija od vaše voljene. Podnesite to kao muškarac, ipak ona treba ponjeti najgori teret trudnoće i poroda. Pokušajte joj udovoljniti u malenim željama.
Možda vam se čini kao banalni savjet, ali zapamtite put do bolnice. Napravite probnu vožnju, nađite alternativne pravce, pokušajte pretpostaviti nemoguće. Kad vrtuljak krene sve može stati, uključujući i vaš mozak.
Iako vam je to možda nezamisljivo pokušajte razmisliti o tome da budete uz partnericu na porodu. Uvelike joj možete pomoći, pogotovo u ovim našim hrvatskim uvjetima u rodilištima. Većinu će vam vremena partnerica biti sama, moguće da će morati ležati i neće si moći stvoriti poželjni komfor. Vi je možete masirati, pomagati joj da diše, dodavati joj vodu, umirivati je kad više misli da ne može. To mora biti vaša odluka, jedino ćete joj tako moći pomoći u tim iscrpljujućim trenucima.
Možete biti i podrška u kupovini opreme za bebu, ako ništa drugo kao nosač. Sudjelujte u odabiru bebinog imena.
Razmislite o budućim izdacima.
Napravite popis kome želite javiti sretan događaj. Pokušajte si osigurati pomoć u prvim danima u kućanskim poslovima. Zatražite slobodne dane kad vaša draga i dijete izađu iz bolnice.
I nemojte zaboraviti na male stvari. Za majku Vašeg djeteta pripremite poklon kojeg će se uvijek sjećati. Ona je ta koja će Vama podariti ono najljepše u Vašem životu.
Mnoge od ovih stvari vam možda isprva neće biti zanimljive kako će vrijeme prolaziti zaokupiti će vas isčekivanje kao i vašu partnericu. Dijeliti ćete te dragocjene trenutke nastajanja života. Vas dvoje postati ćete troje!
cure.ba