Čovečanstvo će u naredne tri i po decenije odneti najvažnije pobede u borbi protiv raka, koji će do 2050. prestati da bude smrtonosna bolest za ljude mlađe od 80 godina, tvrde naučnici sa Londonskog univerzitetskog koledža, piše “Kurir“.
Kako istraživanja i lekovi napreduju u borbi protiv raka, pronalazi se sve više načina za njegovo lečenje, i što je još važnije, sprečavanje ove bolesti.
Naučnici iz Londona veruju da će u relativno kratkom roku medicina toliko napredovati da sa rakom neće moći da se izbore samo najstariji i da će učestalost karcinoma biti znatno umanjena, što će mu izbrisati reputaciju bolesti opasne po život, prenosi Yahoo.
Profesor Dejvid Tejlor nagovestio je da, ako istraživanja nastave da se razvijaju ovim tempom, rak više neće biti smrtna opasnost po ljude u srednjem dobu.
U poslednjih dvadeset godina već je bilo znatnog napretka u ozbiljnosti stope smrtnosti od kancera. To znači da od raka i dalje umire dosta ljudi, ali je manja verovatnoća da to bude smrtna kazna za mlađe ljude.
U prethodnih nekoliko godina stopa smrtnosti od raka je bila veća kod ljudi starijih od sedamdeset i pet godina.
Tajna prevencije
Tim naučnika tvrdi da dnevna doza aspirina može biti ključna u borbi protiv raka i ujedno najefikasnija linija odbrane.
“Realno je očekivati da će do 2050. godine skoro sve bolesti povezane sa kancerom kod dece i odraslih do recimo osamdeset godina moći da se spreče promenom u načinu života i boljom tehnologijom i farmaceutskim i drugim terapijama”, rekao je profesor Džek Kjuzik.
cure.ba