Glad (Foto: Arhiva)
Također, alkohol obično utječe na razinu leptina – hormona koji se stvara sam od sebe, a koji suspreže apetit. No kad je njegova proizvodnja zaustavljena, isto se događa i s njegovim djelovanjem, što znači da ljudi mogu više žudjeti za hranom.
4. Mononatrijev glutaminat
Prema tvrdnjama Mayo klinike, mononatrijev glutaminat je pojačivač okusa najbolje znan po tome što se dodaje u kinesku hranu, juhe i prerađene namirnice. Osobe koje konzumiraju najveće količine ovog aditiva imaju tri puta veće šanse da će biti pretile, za razliku od onih koji ga uopće nemaju uvrštenog na svoj jelovnik.
I opet, nedostatak lepitina može biti djelomičan razlog ovog problema. Dr. Sue Decotiis, stručnjakinja za mršavljenje i internistica izjavila je: “Utjecaj leptin može biti zamućen zbog štetnog utjecaja koje mononatrijev glutaminat ima na hipotalamus.”
5. Prekomjerne količine šećera
Namirnice s visokim udjelom šećera i masti mogu stvoriti osjećaj ‘odbijanja sitosti’. To znači da da navedene namirnice utječu na ravnotežu i regulaciju komleksnih hormonalnih poruka. I dok tijelo pokušava mozgu poslati poruku da je je vrijeme za prestanak s jelom, određeni aditivi i tvari presreću ove poruke i ne dopuštaju im prolaz, te se na kraju osjećamo još gladnije, čak i nakon što smo upravo jeli.
net.hr