Limun (Foto: Arhiva)
U jednom obimnom istraživanju istraživači su pregledali koru i sredinu iz 76 limuna. Kriške limuna su skupljane tokom 43 posete u 21 restoranu.
Rezultati? Čak 70 odsto uzoraka u sebi je sadržalo rastuće mikrobe!
Uzorci su bili skupljeni čim bi napitak bio poslužen, pre ispijanja ili nekog drugog fizičkog kontakta, međutim, o poreklu mikroba naučnici su mogli damo da spekulišu, da li su potekli iz restorana, kontaminacijom, ili na neki drugi način (transport).
– Iako je poznato da limun ima neka antimikrobna svojstva, rezultati su pokazali da širok spektar mikroorganizama može opstati čak i na iseckanom limunu, i vlasnici restorana i kafića bi trebalo da budu svesni da sa limunom u čašu stavljaju potencijalno patogene mikrobe – navodi se u saopštenju.
Filip Tierno, klinički profesor mikrobiologije i patologije, sproveo je slične eksperimente u kojima je utvrdio da je otprilike polovina skupljenih uzoraka iz restorana kontaminirana ljudskim fekalijama.
U jednom od istraživanja za ABC News kamere su snimile radnike kako peru i seku limun u potpuno nehigijenskim uslovima (direktan dodir sa rukama, ostalom hranom i slično).
Na stranu sve ove činjenice, koliko je reealno da se razbolimo upravo zbog mikroba iz limuna u čaši?
Mogućnost postoji, ali doktor Tierno odlučno negira neki veći rizik.
– Slični mikrobi postoje i u posudama za so, biber, ulje i kečap, na escajgu…mikrobi su svuda oko nas. Pored osnovne higijene, pranja ruku i izbora pouzdanog restorana, morate se osloniti na to da vaš imuni sistem radi svoj posao – poručuje ovaj priznati mikrobiolog.
blic