Plaža (foto: cure.ba)
Crnu Goru je prošle godine posjetilo oko 1,5 miliona turista, a ugostitelji se nadaju da će ova sezona nadmišiti tu brojku, piše Aljazeera.net.
Ed i Annie iz Londona najčešće ljetuju u Dubrovniku. No ove godine, odlučili su se za Crnu Goru. U Budvi su već nekoliko dana i kažu, drugačije je.
– Hrvatska je, čini mi, se pripremljenija za turizam. Dubrovnik je skuplji nego ovdje, hrana tu negdje, pića su jeftinija kod vas. Mislim da su ugostitelji u Hrvatskoj uslužniji, govori Ed.
Struktura gostiju u Crnoj Gori posljednjih godina nije se mijenjala- prednjače Rusi i turisti iz regije.
– Prvi put sam u Budvi, sve je super, narod je gostoljubiv, cene su fantastične, nije ništa previše skupo i usluga je veoma dobra, govori Beograđanin Marko.
– Crna Gora je zaista lijepa, usluga u restoranima i kafićima odlična, hotelima takođe. Cijene su niže nego u Evropi, ističe Varvara, turistkinja iz Rusije.
Boban Mrdak je konobar u jednom od Budvanskih kafića. Za sada se, kaže nije previše umorio.
– Špic sezone još nije bukvalno krenuo, to se nadamo oko 15-og da će, imamo i neke najave da će biti još veća gužva nego ovih godina bila, navodi on.
Broj turista nije pokazatelj, već njihova platežna moć. A ona je mala, žale se restorandžije.
– Ljudi ima, ali koliko je turista- to ne znamo. Jer ulice su nam pune, plaže su poprilično pune, a koliko je potrošača, to je jedno veliko pitanje, govori Krsto Niklanović, ugostitelj.
– Crnu Goru prošle godine posjetilo je oko milion i po turista, što je državi donijelo oko 700 miliona eura legalne i 400 miliona eura nelegalne zarade. Od ove godine očekuje se više, javlja iz Budve reporterka Al Jazeere Milica Marinović.
Hotelijerima je glavni cilj da produže sezonu koja u Crnoj Gori zna da traje samo mjesec.
– Ovo što su do sada pokazatelji, mi smo na nivou prošle godine, pokušaćemo, imamo dobre najave za septembar i oktobar da produžimo taj efekat sezone, i mislim da ćemo to izgurati i imati sezonu do kraja oktobra, govori Vladimir Prlja iz Hotela Maestral.
Stručnjaci kažu da je još rano prognozirati da li će pooštreni carinski režim, koji važi od ulaska Hrvatske u Evropsku uniju, dio turista usmjeriti prema Crnoj Gori. Prema njihovom mišljenju, ako do toga dođe, takve turiste potrebno je zadržati.
– U principu, prilagoditi ukupnu turističku ponudu, sve faktore, željama gostiju sa navedenih turističkih tržišta, kazuje Ivo Županović sa Fakulteta za biznis i turizam.
Zvanične cifre za sada ne govore ni o kakvom “prelivanju turista”. Budva, centar dešavanja na crnogorskom primorju bilježi porast gostiju od svega tri posto.
doznajemo / al jazeera