Ljepota

Više štete nego koristi – Koje prištiće smiješ, a koje ne smiješ istiskivati

Napisao admin

Čeprkanje prištića ponekad se čini kao glavna preokupacija mnogih djevojaka, ali i muškaraca. Svaka mrljica i nepravilnost na licu jednostavno se mora detaljno analizirati, a zatim i stisnuti, pričepiti ili ugnječiti.


Prištići (foto: cure.ba)

Naravno, češće se napravi šteta nego što se zaista popravi stanje. Kako bi ti pomogli da ne uništiš kožu ispucalim kapilarama, ožiljcima, upalama i sličnim dajemo ti mali pregled koje prištiće možeš, a koje ne bi smjela čeprkati.

Prije svega, prvo pravilo je: imati čiste ruke i lice prije, ali i nakon “tretmana”! Drugo pravilo: ako prištić ne izlazi, pusti ga na miru i probaj ponovno sutra!

Bijeli prištići

Za kožu bez ispucalih kapilara, ožiljaka i dodatnih prištića koristi se čistim i dezinficiranim instrumentima, nikako noktima i prstima (možeš kupiti specijalizovane instrumente za uklanjanje prištića, poput ekstraktora, lanceta i sl.). U ovom slučaju posluži se iglom, koja mora biti čista i dezinficirana. Lagano probuši rupicu sa strane prištića. Zatim ukloni nakupljenu tekućinu pamučnim štapićem tako što ćeš lagano pritisnuti prištić s lijeva na desno i od gore prema dole. Budi sigurna da su nečistoće i cijela tekućina izašle.

Mitiseri

Nečistoću iz začepljenih pora najlakše je očistiti ekstraktorom, koji je namijenjen upravo za ovakve prilike. No, u nedostatku profesionalnih alata, važno je zapamtiti da za uklanjanje mitesera je ključan jednoličan pritisak sa svih strana. nemoj pritiskati samo s jedne strane i posluži se s pamučnim štapićima, a ne noktima.

Prištiće koje NE smiješ nikako sama istiskati su:

Upaljeni crveni prištići (ciste) koji su ispod površinskog sloja kože. Za ublažavanje tih prišteva pomažu topli oblozi i lagana masaža, koji će pomoći u razgrađivanju nakupina.

Sitni bijeli prištići, tvrdi na opip (milia), koji se mogu naći oko očiju i na obrazima. Ako sami ne prođu, najbolje se obratiti dermatologu.

index.hr

Komentari

komentara