U Sevnici je stvoren je kult Melanije Tramp, iako, kako i sami meštani priznaju, Melanija nije bila u Sevnici već čitavu deceniju, ako ne i duže.
Jedan od njenih lokalnih biografa, Bojan Požar je naveo kako “u njenim imigracijskim papirima ili postoji neka mračna tajna ili se nečega u Sloveniji jako boji kad tu više ne dolazi”.
Melanija je 1992. godine otišla iz Slovenije kako bi radila kao model u Austriji, Italiji i Francuskoj. Već tada je bila ambiciozna, ali već tada je očito podvukla crtu između svoje prošlosti i budućnosti i odlučila da više neće da se vrati u Sloveniju.
Melanija je u Sloveniji živela 20 godina, a većinu tih godina provela je u Sevnici, gradu sa 5.000 stanovnika gde manje-više “svako svakog zna”. Mnogi u Sevnici vole da pričaju o tome kako je njena porodica prosperirala zahvaljujući udaji njihove ćerke za Donalda Trampa.
Ali i mnogi drugi u Sevnici nisu loše prošli i pokrenuli su kojekakve poslove povezane s njenim imenom otkako je postala prva dama Amerike. Međutim, ljudi u Sevnici su prilično frustrirani što se Melanija “ne želi da se s njima igra”.
“Ona odbija da daje intervjue za slovenačke medije, kao da želi da potpuno isključi Sloveniju iz svog života”, kaže Bojan Požar, koautor jedne od njenih biografija i nastavlja: “Kada je bila u Vatikanu u maju, mogla je da dođe i u Sloveniju. Let od Vatikana do Slovenije traje trideset minuta.”
Lokalci nisu dozvolili da ih omete Melanijino ignorisanje Slovenije, pa tako već neko vreme prodaju suvenire, kolače i pite s njenom likom, a nedavno je objavljena još jedna njena biografija, koja se može kupiti u Sevnici – “Melanija Tramp: Slovenačka strana priče” na čijoj se naslovnici nalazi crvena komunistička zvezda.
Mnogi nekadašnji Melanijini sugrađani kritikuju prvu damu, jer je detalje o svom životu u Sloveniji dosta promenila kad je davala intervjue.
Jedan od njenih žešćih kritičara je Igor Omerza, koji je s Požarom pisao njenu biografiju.
“Melanija je rekla i napisala kako je njen otac bio menadžer. To nije tačno, jer je njen otac imao prodavnicu auto-delova u Ljubljani. Za majku je rekla da je bila dizajnerka i da je završila studije arhitekture, što takođe nije istina. Njeni roditelji nisu nikada završili fakultet, a nije ni ona”, kaže Omerza.
Ljudima u Sevnici nije promaklo da Melanija često izgleda nesrećna u svojoj novoj ulozi i pitaju se hoće li uspeti da utiče na Donalda ili će biti tiha i pokorna kao što je bila njena majka Amalija Knavs prema svom suprugu Viktoru. Amaliju i Viktora u Sevnici sugrađani viđaju svakih par meseci, ali Melanija nikada nije s njima.
Danas porodica Knavs u Sevnici ima modernu kuću na dva sprata, u centru novog dela grada. Nije posebno grandiozna, ali je daleko luksuznija od skromnog stana u kojem su odrasle Melanija i njena sestra Ines.
Iako Trampovi kažu kako Melanija govori engleski, nemački, francuski, hrvatski i slovenački, Melanija vrlo retko, praktično nikad ne govori slovenaćki. Čak ni u Klivlendu u Ohaju, delu SAD gde živi najveći broj slovenačkih migranata, Melanija nije progovorila reč slovenačkog.
(Kurir.rs)