Magazin

U Evropi ih plaćaju ZLATOM, a na Balkanu s njima grade ŠTALE!

Napisao H. H.

Pavle Todorović, geolog amater iz Kraljeva, sve do prije neki dan ni slutio nije da u njegovom kraju ima rijetkih dragulja, i to nadohvat ruke.

U jednom od planinskih potočića nadomak Kraljeva, kako tvrdi Todorović kao dobar poznavalac dragog i ostalog kamenja, pronašao je grumen poludragog „ahata“ od stotinak kilograma.

On kaže da mještani prave objekte od njega i ne znajući da kamen vrijedi.

U okolini Čačka pravili su od „ahata“ štale, dio ispred njih ili put. Možda pojedini mještani i znaju o čemu se radi, ali ima ga dosta i niko ga ne eksploatiše, i uzimaju ga kao što sam i ja pronašao kamen“, objašnjava Todorović za “Tanjug”.

Od ovog kamena će, kaže Todorović, najprije da izdvoji jalovinu, a onda da obradi komade čistog ahata i smjesti u svoju zbirku plemenitih minerala.

Ostatak će možda ponuditi i na prodaju, juvelirima za izradu nakita ili drugim zainteresovanim kupcima.

Nuđeno je koliko znam Izraelcima da ga eksploatišu. Vidim da Slovenci nude po 50 eura za kilogram, a ovaj kamen ima stotinak kilograma, što bi bilo oko 5.000 eura“, priča Todorović.

Padine Kopaonika, Goča, Stolova, pa i dolina Ibra sve do Mataruške Banje, bogate su dragim kamenjem poput opala, ahata, ametista, jaspisa, kalcedona i drugih, ali i „građevinskog“ kamenja poput mermera, kvarca ili peščara.

Komentari

komentara